Zmiany klimatu a trendy w projektowaniu terenów zieleni w dużych miastach europejskich

W ramach współpracy naukowo-dydaktycznej Instytutu Nauk Ogrodniczych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) a Uniwersytetem Rolniczym w Nitrze, w Bratysławie odbyły się warsztaty dla studentów.

Zajęcia przeprowadzono przez kadrę polsko-słowacką. Instytut Nauk Ogrodniczych SGGW reprezentowała dr hab. Beata Fornal-Pieniak, architekt krajobrazu z Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii.

W ramach zajęć omówiono zagadnienie związane z wyzwaniami dla współczesnych miast, czyli minimalizacją negatywnych skutków urbanizacji, które mają znaczący wpływ na jakość życia w miastach. Należą do nich:
➛ problem z retencją wody,
➛ zmniejszanie się powierzchni biologicznie czynnej,
➛ zanikanie naturalnych i półnaturalnych siedlisk,
➛ wzrost temperatury,
➛ zanieczyszczenia pyłami.

Przewodnie hasło spotkania dla studentów - przyszłych ogrodników miejskich, architektów, planistów: „Myśli globalnie, działaj lokalnie”.

Studenci mieli możliwość zobaczyć m.in. zaprojektowane ogrody biocenotyczne, a także parki kieszonkowe, czy ogrody społecznościowe. Omówiono także potencjał rozwoju ogrodnictwa miejskiego w miastach.

Kreatywne było spotkanie z projektantami oraz inwestorami wybranych aranżacji przestrzeni miejskich, tj. ogrody na dachu centrum Nivy, parku przeznaczonego do rekreacji czynnej wraz ze zbiornikiem retencyjnym, a także osiedli mieszkaniowych.

W trakcie dyskusji zwrócono uwagę nie tylko na pozytywne walory przyrodniczo-funkcjonalne (w tym przestrzenie do odpoczynku i rekreacji czynnej) nowych zrealizowanych terenów zieleni, ale także na błędy projektowe, które są dostrzegane np. po 5-7 latach użytkowania danego obiektu.