Woda w odtworzonych bagnach ma wartość 60 mln euro rocznie

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Wody odwołuje się do wód podziemnych. Dbając o wodę należy brać pod uwagę skalę całej zlewni jeziora, rzeki lub nawet zlewiska danego morza.

Najnowsze wyniki badań przeprowadzonych przez zespół Katedry Hydrologii, Meteorologii i Gospodarki Wodnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, opublikowane w czasopiśmie Science of the Total Environment wskazują, jak ważne jest zatrzymywanie wód podziemnych w procesie odtwarzania przesuszonych torfowisk w celu zwiększenia zasobów wodnych transgranicznej zlewni rzeki Niemen.

Odtworzenie mokradeł może przynieść nawet 118 mln m³ retencji wody, której wartość może osiągnąć nawet 60 mln EUR rocznie! Wykazano również, że zyski płynące z retencji wody są wyższe niż koszty działań zmierzających do odtworzenia mokradeł. Bagna i wody podziemne to inwestycja!

Zachęcamy do lektury artykułu.

Zapraszamy do śledzenia profilu FORCE Project.

Konferencja PAN.