Dzień otwarty w Centrum Badań Biomedycznych SGGW

Centrum Badań Biomedycznych (CBB) Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie otwiera swoje laboratoria dla zwiedzających. 12 maja br. w godzinach od 9.00 do 15.00 zapraszamy na Dzień Otwarty CBB. Pracownicy Centrum Badań Biomedycznych będą oprowadzać gości po laboratoriach i opowiadać o działalności Kliniki Dużych Zwierząt o każdej pełnej godzinie, w grupach max. 20 osobowych. Zapraszamy na ul. Nowoursynowską 100 w Warszawie.

Centrum Badań Biomedycznych SGGW powstało przy Wydziale Medycyny Weterynaryjnej. Na budowę i wyposażenie uczelnia otrzymała dofinansowanie w wysokości 30 mln zł, w ramach RPO WM 2007-2013. W nowoczesnych laboratoriach prowadzone są innowacyjne badania z pogranicza weterynarii i medycyny.

Centrum Badań Biomedycznych to laboratoria i pracownie na najwyższym światowym poziomie.Laboratorium Diagnostyki Obrazowej umożliwi wykorzystanie technik in vivo pozwalających na obrazowanie zachodzących zjawisk w organizmie. Odpowiednia konstrukcja i zastosowanie zakupionego sprzętu medycznego sprawia, że obecnie to laboratorium jest najnowocześniejszą tego typu jednostką na świecie. W ramach  Laboratorium Diagnostyki Obrazowej powstała pracownia tomografii i rezonansu magnetycznego, sala demonstracyjna diagnostyki obrazowej.

Laboratorium Biologii Molekularnej, Hodowli Komórek i Tkanek to uzupełnienie posiadanej aparatury o technikę mikroskopii cytogentycznej, która stwarza możliwość rozszerzenia badań na poziomie chromosomowym. Analizy metodami hybrydyzacji in situ, pozwalają na stwierdzenie zmian na poziomie cytogenetycznym, mogących leżeć u podłoża niepowodzeń w zapłodnieniu i utrzymaniu ciąży.

Laboratorium Biotechnologii zostało wyposażone w aparaturę do prowadzenia badań z zastosowaniem najnowszych, a zarazem najbardziej zaawansowanych technik biotechnologii gamet i zarodków.

Laboratorium Nanotechnologii i Nanoinżynierii jest przeznaczone do wszechstronnego badania nanomateriałów najnowszych generacji w zetknięciu z żywymi organizmami, podczas unikalnych badań modelowych na liniach komórkowych, szczepach mikroorganizmów oraz zwierzętach laboratoryjnych.

Pracownia Elektromiografii powstała między innymi dla badań biomedycznych o charakterze wdrożeniowym, gdzie modele zwierzęce są niezbędne także dla zrozumienia mechanizmów działania nowych leków i biologicznie aktywnych składników, np. suplementów diety i dodatków do pasz dla zwierząt.