Rektor SGGW otrzymał Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego

Kapituła doceniła konsekwentne kierowanie przez Laureata wspólnotą uczelnianą w duchu poszanowania tradycji  nakazującej troskę o rozwój wsi, poprzez wspieranie gospodarstw rodzinnych i budzenie miłości do polskiej ziemi. Wysoko oceniono wyznawaną przez Laureata zasadę, że wiedza, intelekt i postawa moralna winny być w SGGW najwyższymi wartościami.

Kapituła uznała także szczególny wkład Laureata w rozwój i modernizację uczelni. SGGW zalicza się do grona nowoczesnych uniwersytetów przyrodniczych o międzynarodowym prestiżu, z tytułem najbardziej innowacyjnej i kreatywnej wyższej szkoły w Polsce.

SGGW obchodzi jubileusz 200 lat istnienia. Nagroda dla jej rektora, prof. Alojzego Szymańskiego, jest także symbolicznym oddaniem honoru kadrze  naukowej i całej społeczności uczelnianej.

Nagroda im. ks. bp Romana Andrzejewskiego, długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników, została przyznana za rok 2014 po raz jedenasty.  Ustanowiona przez Fundację „Solidarna Wieś”, której Patron Nagrody był współfundatorem,  honoruje osoby szczególnie zasłużone w pracy na rzecz środowisk wiejskich,  rozwoju kulturalnego i gospodarczego małych miast i wsi,

Dotychczas otrzymali ją: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria Radomska, ks. kard. Józef Glemp, ks. prał. Bogusław Bijak, ks. bp Alojzy Orszulik, dr Maria Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, Josef Rottenaicher /Niemcy/, ks. abp  Józef Michalik.

Wręczenie Nagrody nastąpi 26 lutego 2015 roku w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Sławomir Siwek
Przewodniczący Rady Fundacji „Solidarna Wieś”