W tym roku podczas rekrutacji uczelnia zaoferowała 35 kierunków studiów, w tym nowy Meblarstwo. Mimo niżu demograficznego nabór na studia stacjonarne o 100 osób przewyższył poziom roku ubiegłego. Nastąpił natomiast spadek zainteresowania studiami niestacjonarnymi, szczególnie II stopnia. Naukę na I roku rozpoczęło 8 000 studentów. W uczelni studiuje ogółem 28 000 osób, w tym 25.500 studentów studiów inżynierskich i magisterskich, 540 słuchaczy studiów doktoranckich i ponad 2 200 uczestników studiów podyplomowych. Dodatkowo na Ursynowskim Uniwersytecie III Wieku im. Juliana Niemcewicza przy SGGW swoją wiedzę zgłębia 700 osób.
Prof. dr hab. Alojzy Szymański, rektor SGGW, w swoim wystąpieniu inauguracyjnym wskazał atuty naszej uczelni, podkreślając, że SGGW jest uczelnią akademicką, która stawia na rozwój badań. "Coraz silniej angażujemy się w realizację projektów z funduszy strukturalnych i międzynarodowych" - mówił rektor Szymański.
"W minionym roku zespoły badawcze naszej uczelni realizowały 21 projektów z funduszy strukturalnych na łączną kwotę ponad 135 milionów złotych, ponad 70 międzynarodowych projektów badawczych, o 20% więcej niż w roku ubiegłym, o wartości ponad 27 milionów złotych, 27 międzynarodowych projektów dydaktycznych z łącznym budżetem 5.5 miliona Euro. Z funduszy krajowych finansowane są badania przy realizacji 93 grantów Narodowego Centrum Nauki oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na łączną kwotę ponad 40 milionów złotych. Na podstawie niedawno rozstrzygniętych konkursów podpiszemy 4 kolejne umowy w Programie Badań Stosowanych na łączną kwotę blisko 9 milionów złotych. W trzech z nich SGGW będzie liderem" - wyliczał profesor Alojzy Szymański.
"Na pierwszym w tym roku posiedzeniu Senat SGGW pozytywnie zaopiniował wnioski przygotowane przez 15 zespołów badawczych Uczelni w ramach I konkursu nowego programu strategicznego NCBiR Biostrateg, poświęconego środowisku naturalnemu, rolnictwu i leśnictwu. Ich wartość przekracza 263 miliony złotych. W dziewięciu z tych wniosków liderem konsorcjów naukowo-przemysłowych jest nasza Uczelnia" - powiedział rektor Alojzy Szymański.
Rektor A. Szymański podkreślił także znaczenie współpracy międzynarodowej dla studentów i rozwoju nauki. "We wszystkich obszarach naszej działalności niezmiernie ważna jest współpraca międzynarodowa, którą prowadzimy z 250. partnerami z różnych kontynentów. W minionym roku odwiedziło uczelnię ponad 200 gości, w tym duża grupa profesorów wizytujących. Zorganizowano ponad 50 międzynarodowych konferencji, a w obszarze dydaktyki realizowanych jest 7 anglojęzycznych programów nauczania. Do 600 wzrosła liczba studentów zagranicznych studiujących w SGGW i po raz pierwszy przewyższyła liczbę studentów naszej Uczelni wyjeżdżających za granicę" - podkreślił profesor Szymański.
Zwracając się bezpośrednio do studentów rektor A. Szymański mówił między innymi: "Nasza uwaga skupia się też na działaniach o charakterze socjalnym. Jednym z nich jest zapewnienie społeczności akademickiej lepszej opieki medycznej świadczonej przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej SGGW, z której korzysta obecnie ponad 6000 osób. Rozpoczęto już działania na rzecz poszerzenia zakresu usług medycznych o opiekę specjalistyczną. Mając natomiast na uwadze młodych pracowników, doktorantów i studentów remontujemy i unowocześniamy domy studenckie oraz dom asystenta, a jutro otwieramy Przedszkole SGGW".
Przemówienie Inauguracyjne JM Rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Prof. dr. hab. Alojzego Szymańskiego w Roku Akademickim 2014/2015
Po wystąpieniu rektora SGGW list gratulacyjny w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odczytał Prof. dr hab. Tomasz Borecki, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i były rektor SGGW.
Listy gratulacyjne przysłali między innymi:
Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej
Janusz Piechociński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki
Lena Kolarska-Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego
W trakcie inauguracji przemówienia skierowane głównie do studentów wygłosili: Tomasz Gołaszewski, przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studentów SGGW oraz Ewa Archanowicz, wiceprzewodnicząca Rady Doktorantów SGGW.
Podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2014/2015 interesujący i bardzo ciepło przyjęty przez zgromadzonych gości wykład inauguracyjny pt. „Epoka wielkich zmian – 25 lat polskiej transformacji” wygłosił Prof. dr hab. Jerzy Wilkin, członek rzeczywisty PAN.
W uroczystości uczestniczyło wielu zaproszonych gości z ministerstw i instytucji współpracujących z uczelnią, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji publicznej, lokalnej oraz kościoła, a także Senat SGGW, pracownicy i studenci uczelni.
Uroczystości uświetnił Chór Akademicki SGGW oraz Zespół Artystyczny "Promni".