SGGW nagrodzona Certyfikatem Uberrima Fide

Wszystkie prace dyplomowe powstające w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego poddawane są kontroli oryginalności z wykorzystaniem cyfrowego systemu weryfikacji tekstów. Są one chronione przez procedury zapewniające normy bezpieczeństwa na najwyższym poziomie a strategia zapewnia właściwy poziom jakości kształcenia. Certyfikat upoważnia do wydania każdemu absolwentowi indywidualnego dyplomu Uberrima Fide.

Uroczystość poprzedziło seminarium, którego tematyka dotyczyła nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i związane z nią istotne zmiany legislacyjne dotyczące przeciwdziaania plagiatowaniu. Zarówno wystąpienia, jak i towarzysząca im dyskusja dotyczyły konsekwencji zmian w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym, związanych z kontrolą antyplagiatową, a więc wprowadzenia obowiązku sprawdzania prac dyplomowych programami antyplagiatowymi oraz utworzenia ogólonopolskiego repozytorium prac dyplomowych, stanowiącego będącego bazę referencyjną dla systemów antyplagiatowych. Obok niewątpliwych pozytywnych konsekwencji zmian, takich jak systemowa ochrona przed niekontrolowanym powielaniem i ponownym wykorzystywaniem tekstów wszystkich prac dyplomowych, co stwarza szansę na radykalne ograniczenie patologii systemu szkolnictwa wyższego, takich jak handel pracami i pisanie prac na zamówienie, uczestnicy dyskusji wskazywali także na zagrożenia. Wymieniono brak określenia w zapisach ustawowych definicji i standardów kontroli antyplagiatowej, co może doprowadzić do preferowania przez uczelnie rozwiązań najmniej kosztownych, a jednocześnie spełniających wymogi ustawy, a co za tym idzie, do drastycznego obniżenia jakości tej usługi na rynku polskim. Uczestnicy dyskusji wskazywali, że z uwagi na trwające jeszcze prace nad ustawą wciąż jeszcze możliwe jest naprawienie tej wady legislacyjnej. Podczas konferencji przedstawiono pozytywne konsekwencje stosowania narzędzi informatycznych, przede wszystkim systemu antyplagiatowego, dla jakości kształcenia i organizacji studiów, podkreślając kluczowe kwestie jakości stosowanych narzędzi.

Certyfikaty Uberrima Fide przyznane zostały po raz drugi (zastąpiły one wręczane w poprzednich pięciu latach godła Uczelnia walcząca z plagiatami oraz Wydział walczący z plagiatami).

W tym roku certyfikaty Uberrima Fide otrzymały: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Akademia Pomorska w Słupsku, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica w Pile, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Wyższa Szkoła Pedagogiczna Związku Nauczycielstwa Polskiego w Warszawie, Wyższa Szkoła Pedagogiki i Administracji im. Mieszka I w Poznaniu oraz Wydział Zarządzania Politechniki Gdańskiej.

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego opiekę nad funkcjonowaniem systemu antyplagiatowego sprawuje mgr Robert Budzyński Pełnomocnik Rektora ds. Funkcjonowania Systemu Antyplagiatowego.