SGGW otrzyma ponad 3 mln zł. na ochronę żubrów

Wniosek o środki na ten cel wysoko oceniono w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt, który będzie realizowany w latach 2014-2016 otrzymał 94 punkty na 100 możliwych, podczas gdy wystarczyło zdobyć ponad 60 punktów, aby otrzymać dotację. Do połowy marca ukaże się lista formalnie potwierdzająca przyznanie dotacji.

Pieniądze pozwolą m.in. na kontynuację dotychczasowych działań w Puszczy Białowieskiej, gdzie kontraktowano łąki w celu zapewnienia siana żubrom. Dokarmianie żubrów służy głównie temu, by zwierzęta chciały naturalnie wędrować między puszczami. W latach 2014-2016 na kontraktowanie łąk w okolicach Puszczy Białowieskiej zostanie przeznaczonych ok. 480 tys. zł. Drugie tyle środków trafi na dokarmianie żubrów (np. zakup paszy). 12 tys. zł zostanie przeznaczonych na ogrodzenia, np. w formie pastuchów elektrycznych.

Pieniądze pozwolą zakontraktować około 100-120 hektarów łąk. Za przygotowanie łąki, zebranie siana i zostawienie go na łące, by zimą mogły z niego korzystać żubry, rolnik miałby szansę otrzymać około 2,4 tys. zł za hektar.

Białowieskie stado żubrów liczy 505 osobników.

Kierownikiem projektu jest prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka, dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach