SGGW w dwunastce najlepszych Inkubatorów Innowacyjności

Dnia 30.01.2014 r. w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników ogólnopolskiego programu "Inkubator Innowacyjności", finansowanego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie została jednym z 12-u laureatów w skali całego kraju. W konkursie wygrały głównie uczelnie techniczne. Do realizacji przyjęto 2 projekty uczelni przyrodniczych.

Podczas uroczystości naszą Uczelnię reprezentowali: prof. dr hab. Wiesław Bielawski, Prorektor ds. Rozwoju, prof. dr hab. Andrzej Lenart, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy z Gospodarką; Anna Kula, Dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz autorzy projektu: Michał Borowy z Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz dr Marcin Gołębiewski z Wydziału Nauk o Zwierzętach.

Link do komunikatu na stronie MNiSW:

Ogólne założenia programu

Zgodnie z założeniami MNiSW celem przedsięwzięcia jest wsparcie procesu zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności w zakresie komercjalizacji. Realizacja przedsięwzięcia powinna przyczynić się do promocji osiągnięć naukowych, zwiększenia ich wpływu na rozwój innowacyjności oraz wzmocnienia współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym.

Przedmiotem przedsięwzięcia jest wsparcie podmiotów działających na rzecz nauki,
w inicjowaniu współpracy środowiska naukowego z otoczeniem gospodarczym oraz
w realizowaniu zadań, które doprowadzą do zastosowania wyników tych badań i prac
na gruncie konkretnych rozwiązań rynkowych.

Planowane zadania

Zadanie 1. Inicjowanie oraz wzmacnianie współpracy między środowiskiem naukowym a otoczeniem gospodarczym, w tym poszukiwanie podmiotów zainteresowanych wdrożeniem wyników badań naukowych i prac rozwojowych, przez promocję oferty technologicznej oraz udział w wystawach i targach typu „science to business”.

Zadanie 2. Przygotowanie projektów komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych, zawierających w szczególności analizy potencjału rynkowego wynalazków oraz analizy ich gotowości wdrożeniowej, a także wyceny praw własności przemysłowej.

Zadanie 3. Zarządzanie portfelem technologii obejmujące w szczególności: monitorowanie
i analizy wyników badań naukowych lub prac rozwojowych pod względem ich użyteczności praktycznej, analizy potrzeb rynku służące wyborowi tematów badań naukowych lub prac rozwojowych oraz badanie stanu techniki przed rozpoczęciem badań lub prac; prowadzenie bazy danych o realizowanych projektach badawczych, osiągniętych rezultatach i możliwości ich zastosowania w praktyce; analizy możliwości uzyskania ochrony patentowej oraz możliwości komercjalizacji wyników badań naukowych i prac rozwojowych przed ich opublikowaniem.

Zadanie 4. Prowadzenie prac przedwdrożeniowych, w tym dodatkowych testów laboratoryjnych lub dostosowania wynalazku do potrzeb zainteresowanego nabywcy.

Rozpoczęcie projektu planowane od dnia 01.03.2014 r.