Targi Agrotechniki Sadowniczej

Otwarcia 10. Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej dokonał rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. dr hab. Alojzy Szymański. Podczas inauguracji targów profesor Szymański mówił o zasługach branży sadowniczej dla gospodarki naszego kraju oraz o ścisłej współpracy naukowców SGGW z sadownikami, której efekty można zobaczyć między innymi podczas tej imprezy wystawienniczej.

Od samego początku współorganizatorem targów jest firma BASF Polska. Są to jedyne tak duże targi sadow­nicze organizowane przy współudziale koncernu BASF, i, co warto podkre­ślić, odbywają się właśnie w Polsce. Profesor Alojzy Szymański z rąk dyr. Władysława Wojtyły otrzymał od firmy BASF Polska okolicznościową statuetkę w podziękowaniu za długoletnią i bardzo owocną współpracę.

O sukcesie targów de­cydują przede wszystkim bogaty panel wykładów wygłaszanych przez przedstawicieli świata nauki, dorad­ców sadowniczych zarówno z Polski, jak i zagranicy, a także znaczna licz­ba wystawców oferująca nowoczesne rozwiązania dla branży sadowniczej.

Pierwszy stycznia 2014 r. wymusza na sadownikach, w sposobie prowadzonej przez nich produkcji, pewne zmiany. Wprowadzono obowiązek integrowanej ochrony roślin i temu też zagadnieniu poświęcono szczególną uwagę. Ponadto nie zabraknie doniesień związanych z ochroną sadów przed szkodnikami i chorobami. W tym główna uwaga podczas wykładów została poświęcona parchowi jabłoni oraz zarazie ogniowej, których objawy w minionym sezonie notowano w wielu sadach. Problem stanowiło również ordzawienie jabłek, które wraz ze sposobami ograniczania tego niekorzystnego zjawiska omówione zostały w kontekście przebiegu warunków atmosferycznych w roku 2013. Poruszane są też kwestie związane z racjonalnym nawadnianiem upraw sadowniczych oraz ich ochroną przed tak niesprzyjającymi produkcji sadowniczej zjawiskami, jak wiosenne przymrozki oraz opady gradu. Są też tematy związane z dokarmianiem jabłek wapniem i chorobami przecho-walniczymi. Ponadto osoby zainteresowane uprawą czereśni mogą wysłuchać doniesień na temat intensywnej uprawy tego gatunku i polecanych odmian.

Podczas targów można było zobaczyć bo­gatą oferta ze strony producentów i dys­trybutorów środków ochrony, nawozów oraz maszyn, urządzeń i innych pro­duktów przydatnych w sadownictwie.

Szkołę Główną Gospodarstwa Wieskiego podczas uroczystego otwarcia Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej reprezentowali: rektor prof. dr hab. Alojzy Szymański, prorektor ds. nauki prof. dr hab. Jan Niemiec, prorektor ds. dydaktyki prof. dr hab. Bogdan Klepacki, prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. dr hab. Marek Szyndel, sekretarz rektora mgr Anna Żuchowska, pełnomocnik rektora ds. współpracy z gospodarką prof. dr hab. Andrzej Lenart, pełnomocnik rektora ds. międzynarodowych projektów badawczych prof. dr hab. Kazimierz Banasik, dziekan Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu prof. dr hab. Katarzyna Niemirowicz-Szczytt, współorganizator targów prof. dr hab. Kazimierz Tomala kierownik Katedry Sadownictwa oraz pracownicy i studenci  Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu.