Majówka w kampusie SGGW

Tegoroczne Dni SGGW były częścią obchodów 200-lecia uczelni. Początki SGGW sięgają 1816 r. i są związane z utworzeniem Instytutu Agronomicznego w Marymoncie. W przyszłym roku minie 200 lat od czasu, kiedy Instytut Agronomiczny rozpoczął kształcenie rolnicze.  Z tej okazji uczelnia przygotowała mnóstwo atrakcji. Podczas dwóch dni zaprezentowały się wszystkie wydziały, koła naukowe, organizacje studenckie, zespoły artystyczne oraz inne jednostki organizacyjne pracujące na rzecz studentów i pracowników naukowych SGGW. Było to wspaniałe spotkanie z nauką, piknik i zabawa dla całych rodzin.

Obchody Dni SGGW rozpocznie uroczystość nadania tytułów doktora honoris causa profesorowi Tomaszowi Boreckiemu. Prof. dr hab. Tomasz Borecki jest wybitnym uczonym w dziedzinie leśnictwa oraz rektorem naszej uczelni w latach 2002-2008.

Atrakcje dla miłośników zwierząt

Już tradycyjnie w trakcie Dni SGGW odbyło się wiele pokazów dla miłośników fauny, które przygotował Wydział Nauk o Zwierzętach. Na terenie nowej części kampusu można było oglądać alpaki. Te piękne zwierzęta pochodzą z Ameryki Południowej, ale dobrze aklimatyzują się w Polsce, jest ich u nas ok. 700 sztuk. Wydział Nauk o Zwierzętach razem z Polskim Związkiem Hodowców Alpak zaprezentował m. in. pokaz zwierząt obu istniejących ras: Suri i Huacaya, przędzenie włókna na kołowrotku, profesjonalny pokaz strzyży. Alpaki mogą być wykorzystane jako atrakcja w turystyce, rekreacji oraz alpakoterapii.

Uczelniany park zamienił się w mini zoo. W tych dniach królowały w nim gady, płazy, ryby, raki, pszczoły, pająki, ślimaki i tchórzofretki. Nie zabrakło ciekawych zwierząt gospodarskich m.in. kur ozdobnych. Koła Naukowe WNZ prezentowały także jednodniowe przepiórki, gęsi kubańskie i indora rasy Bronze. Jak co roku podziwialiśmy zwierzęta grające w filmach i reklamach, po raz pierwszy na Dniach SGGW wystąpiła jałówka znana z serialu telewizyjnego „Blondynka”. Ogromne zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła sztuczna krowa o wdzięcznym imieniu Melania, którą można było wydoić. Mogliśmy oglądać wystawę akwarystyczną połączoną z konferencją. Atrakcją pikniku były pokazy wyszkolenia psów z Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach i koni policyjnych z Oddziału Prewencji KSP oraz pokaz umiejętności psów-ratowników z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Kęty. Studenckie Koło Naukowe Aves przeprowadziło pokaz sokolniczy, a pszczelarze zaprezentowali tworzenie brody z roju pszczół. Wydział Medycyny Weterynaryjnej zorganizował prezentację psów do adopcji.

Dla zdrowia
Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji oraz Wydział Nauk o Żywności przygotowały bogatą ofertę dla wszystkich, którzy chcieli zadbać o swoje zdrowie i poprawić nawyki żywieniowe. Na stoiskach i w laboratoriach tych wydziałów studenci wykonywali pomiary stężenia glukozy, ciśnienia krwi i cholesterolu, składu ciała metodą bioimpedancji, testy wysiłkowe, udzielali porad na temat prawidłowego odżywiania oraz diet odchudzających. Zwiedzający kampus SGGW mieli możliwość uczestniczyć w testach daltonizmu smakowego i zapachowego oraz pokazach kulinarnych, degustacji wyprodukowanych przez studentów margaryn smakowych, cydru czy liofilizowanych owoców.

Na sportowo
Nie zabrakło atrakcji sportowych. Rozegrane zostały turnieje tenisa stołowego oraz badmintona, ringo i sztafet biegowych. Natomiast na basenie sztafety pływackie walczyły o puchar JM Rektora SGGW. Na stoisku AZS można było ćwiczyć na ergometrze wioślanym.

Do ogrodu
Na kiermaszu „Smaki natury i cuda wianki” zorganizowanym przez Wydział Rolnictwa i Biologii można było obejrzeć oraz kupić zioła i rośliny ozdobne. Wydział Leśny SGGW wraz z kilkoma nadleśnictwami i współpracującymi z wydziałem instytucjami, przygotował dla mieszkańców Warszawy bogatą ofertę drzew i krzewów.

Do tańca i do …
Aktywnie w uczelnianej majówce uczestniczyły organizacje studenckie i zespoły artystyczne. Wystąpiły m.in. uczelniane zespoły: LZA „Promni”, Klub Sygnalistów Myśliwskich „Akteon”, Orkiestra Reprezentacyjna, Chór Kameralny,  formacja taneczna SQER Dance.

Coś dla maturzystów
Wszystkie wydziały SGGW zaprezentowały swoją bogatą ofertę edukacyjną, a przyszli studenci mogli szczegółowo zapoznać się z zasadami rekrutacji na studia. Młodzież otrzymała pełną informację o kierunkach studiów i wydziałach, a także o kursach organizowanych przez uczelniany KURS-AR (www.kursar.pl). W trakcie Dni SGGW odbył się konkurs „Start po indeks”, w którym wzięli udział tegoroczni maturzyści. W sobotę rano (23 maja) uczestnicy konkursu pisali test z jednego wybranego przedmiotu, tzn.  biologii lub chemii lub matematyki lub geografii. Już o godzinie 14-tej tego samego dnia  prorektor ds. dydaktyki prof. dr hab. Bogdan Klepacki wręczył zwycięzcom 12 indeksów.