Kongres International Farm Management Association (IFMA) jest organizowany od 1971 roku, kiedy to po raz pierwszy odbył się w Wielkiej Brytanii. Od tego czasu Kongresy IFMA odbywają się co dwa lata – w różnych krajach i na różnych kontynentach. W tym roku, po raz pierwszy zorganizowano go w Warszawie. Każdy Kongres IFMA przyciąga uczestników z całego świata i ze wszystkich kontynentów, reprezentujących zarówno sektor produkcji rolniczej, jak i pracowników nauki, decydentów politycznych, przedstawicieli firm zaopatrzenia rolnictwa, przetwórstwa i handlu, a także organizacji zaangażowanych w rozwój agrobiznesu i obszarów wiejskich.
W uroczystości otwierającej IFMA19 uczestniczyli między innymi: Stanisław Kalemba – minister rolnictwa i rozwoju wsi, prof. Leszek Balcerowicz, dr Jerzy Plewa z Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele agend rządowych. Władze SGGW reprezentowali prof. dr hab. Marek Szyndel – prorektor ds. współpracy międzynarodowej oraz prof. dr hab. Bogdan Klepacki – prorektor ds. dydaktyki.
Tematem XIX Kongresu International Farm Management Association (IFMA) jest „Transformacja rolnictwa – między polityką, nauką a konsumentem” (Transforming agriculture – between policy, science and the consumer).
Szczegółowe tematy Kongresu IFMA19, który odbywa się w dniach 21-26 lipca 2013 roku w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego to:
1. Dostosowanie do zmian Polityki Rolnej.
2. Środowiskowe aspekty produkcji rolniczej.
3. Czy jest przyszłość dla małych gospodarstw?
4. Transfer wiedzy i innowacji.
5. Wyzwania rynku żywności.
6. Nauka i doradztwo.
7. Przekształcenia w rolnictwie krajów w różnych regionach świata.
Główną część obrad Kongresu stanowi sześć sesji plenarnych poświęconych następującym zagadnieniom: transformacji w rolnictwie, ewolucji polityki rolnej, wkładowi nauki do rozwoju rolnictwa, przemianom rynkowym, rozwojowi technologicznemu oraz rolnictwu na świecie. W każdej z sesji plenarnych referaty wygłaszają renomowane osobistości ze świata nauki i polityki m.in. prof. Leszek Balcerowicz, dr Jerzy Plewa z Komisji Europejskiej, prof. Edward Gacek (CABORU), a także uznani w świecie ekonomiści rolni, tacy jak prof. Gerhard Schiefer (Uniwersytet Bonn), prof. Scott Rozelle (Universytet Stanford), prof. David Harvey (Unwersytet Newcastle). O perspektywach rozwoju technologicznego w rolnictwie mówią przedstawiciele znanych firm produkujących dla rolnictwa – John Deere, ZA Puławy, Syngenta. W szóstej sesji plenarnej zaplanowano wystąpienia rolników z różnych krajów, w tym z Polski (Wiesław Gryn).