Wynalazek z SGGW, który umożliwia wzrost drzew i krzewów w zabetonowanych strefach europejskich miast

Optymalne nasycenie zielenią w miastach to 30% pokrycia koronami drzew i krzewów. W zabetonowanym środowisku bardzo trudno ten wskaźnik osiągnąć utrzymując drzewa w dobrej kondycji. Dr hab. Marzena Suchocka z Katedry Architektury Krajobrazu Instytutu Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego znalazła rozwiązanie tego problemu.

Miasta powinny być zielone , ale trudno osiągnąć większe pokrycie koronami drzew w warunkach zabudowy miasta . Dlatego stworzyliśmy sposób na połączenie architektury miast z przyrodą. Dodaliśmy więcej miejsca drzewom, wykładając przestrzeń parkingową mieszanką kamienno-glebową i betonu porowatego. Dzięki temu powstała przestrzeń parkingowa która wchłania wodę” – wyjaśnia dr hab. Marzena Suchocka.

Takie rozwiązanie sprawi, że woda pozostaje w ziemi nawadniając korzenie drzew. Dodatkowo mieszanka kamienno-glebowa umożliwia przepływ powietrza pomiędzy korzeniami. Zamontowane specjalne studzienki umożliwiają pomiary ilości zgromadzonej wody i zmian temperatury. Dzięki temu rozwiązaniu będzie coraz więcej zieleni w miastach oraz obniży się latem temperatura powierzchni betonowych.

Zapraszam na profil YouTube Nauka/Science SGGW: https://www.youtube.com/watch?v=XICGERogkco