Zaproszenie na konferencję prasową poświęconej prezentacji gry klimatycznej Osiedle z klimatem

Odzyskiwanie miejskich przestrzeni i zrównoważony rozwój to klucz do przyszłości.

Problem zmiany klimatu dotyczy nas wszystkich, ale szczególnie silnie mieszkańców miast i miasteczek, gdzie ekstremalne zjawiska pogodowe takie jak fale upałów, deszcze nawalne czy okresy suszy są szczególnie dotkliwe. W skali globalnej trudno podjąć skuteczne działania przeciwdziałające takim zmianom w pojedynkę czy grupie sąsiedzkiej, co innego w skali lokalnej. Na obszarze osiedla można wprowadzać rozwiązania proadaptacyjne, służące minimalizowaniu negatywnych skutków zmiany klimatu, od takich, które służą poprawie mikroklimatu po zagospodarowanie wód opadowych.

Międzynarodowy zespół naukowców opracował w ramach projekt CoAdapt – „Communities for Climate Change Action” grę „Osiedle z klimatem”, która będzie dostępna online dla mieszkańców całej Polski. Gra „Osiedle z klimatem” została zaprojektowana w taki sposób aby najlepiej dostosować otoczenie miejsca zamieszkania do zmiany klimatu. Możemy wprowadzać różne rozwiązania (w sumie 40) m.in.: ogrody deszczowe, niecki chłonne, pnącza, drzewa, łąki kwietne, a specjalne algorytmy pozwalają zweryfikować skuteczność wybranych w osiedlu rozwiązań i sprawdzić czy zmniejszyliśmy temperaturę powietrza, poprawiliśmy jakość powietrza, ile przechwyciliśmy wody opadowej, a jednocześnie czy nasze propozycje będą sprzyjały bioróżnorodności oraz czy będą oszczędne w użytkowaniu.

Szanowni Państwo,

w imieniu Międzynarodowego Konsorcjum realizującego projekt CoAdapt, którego liderem jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego zapraszam na  konferencję prasową na której odbędzie się prezentacja gry „Osiedle z klimatem” oraz nastąpi otwarcie wystawy Osiedle z Klimatem, którą SGGW jako lider organizuje w Pawilonie Architektury Zodiak, czyli w Centrum Warszawy w dniu 25.04.2024 o godzinie 11.00.

Wystawa przedstawia rezultaty analiz dobrych praktyk dla dobrze zaadoptowanych osiedli mieszkaniowych.

Wystawie towarzyszyć będzie warsztat w ramach którego będzie można zapoznać się z grą symulacyjną "Osiedle z klimatem".

www.osiedlezklimatem.pl

www.coadapt.pl