Wielkanocna tradycja
Wielkanocną tradycją pielęgnowaną w wielu rodzinach jest dekoracyjne barwienie jajek. W okresie przedświątecznym barwniki są dostępne w niemal każdym sklepie spożywczym. Ich łatwa dostępność i szybkość działania sprawiają, że są często wybierane przez konsumentów. Szczególnie dzieci cieszą się z możliwości zanurzania jajek w kolorowych roztworach pigmentów, nadając im różnorodne barwy. Z tego względu bezpieczeństwo stosowania tego typu dodatków do żywności jest szczególnie ważne. Co więc zawierają popularne barwniki do jajek i czy substancje te są bezpieczne dla zdrowia?
Oznaczenia
Po przyjrzeniu się ich etykietom można zauważyć głównie różne oznaczenia zaczynające się od litery E. Pod tymi symbolami mogą kryć się zarówno środki pochodzenia naturalnego, jak i syntetyczne związki chemiczne. W preparatach do barwienia jajek często stosuje się następujące substancje:
- E102 Tartrazyna: cytrynowożółty barwnik syntetyczny,
- E110 Żółcień pomarańczowa FCF: pomarańczowy barwnik syntetyczny,
- E122 Azorubina: czerwono-brązowy barwnik syntetyczny,
- E124 Czerwień koszenilowa A: Naturalny ciemnoczerwony barwnik pozyskiwany z wysuszonych owadów Dactylopius coccus,
- E133 Błękit brylantowy FCF: niebieski barwnik syntetyczny.
Wszystkie te substancje zostały dopuszczone do stosowania w żywności i ustalono dla nich normy bezpiecznego dziennego spożycia. Są obecne w różnych produktach spożywczych, takich jak słodycze, ciastka, płatki śniadaniowe, wędliny, sosy, napoje, lody, jogurty i napoje mleczne. Stanowią one jedynie czynnik estetyczny w żywności, nadając produktom atrakcyjniejszy wygląd i zwiększając akceptację konsumentów, jednak nie mają ani smaku, ani żadnych korzyści zdrowotnych.
U niektórych bardziej wrażliwych osób mogą powodować pewne niepożądane skutki. Przykładowo barwniki azowe, takie jak tartrazyna, żółcień pomarańczowa i azorubina, zawierające w swoim składzie atomy azotu połączone poprzez podwójne wiązanie chemiczne, mogą prowokować reakcje alergiczne lub nasilać objawy astmy. Istnieje także powiązanie między ich spożyciem a przypadkami nadpobudliwości u dzieci. Podobne działania niepożądane mogą być wywołane przez błękit brylantowy. Z kolei koszenila zawiera białko pochodzące od owadów, które u osób nadwrażliwych na ten składnik może wywoływać reakcje alergiczne, a nawet stwierdzono przypadki wstrząsu anafilaktycznego.