Naukowcy z Katedry Podstaw Inżynierii i Energetyki Instytutu Inżynierii Mechanicznej SGGW opracowali innowacyjną konstrukcję sprężarkowej pompy ciepła zasilonej ekologicznym czynnikiem chłodniczym R290.
Cechą charakterystyczną opracowanego rozwiązania jest zredukowana masa czynnika chłodniczego w układzie. W przypadku urządzeń o mocy grzewczej w granicach 10 – 20kW masa czynnika chłodniczego w układzie jest mniejsza niż 100g/kW mocy grzewczej, w przypadku urządzeń o mocy w granicach 21- 100kW masa czynnika chłodniczego jest mniejsza niż 150g/kW mocy grzewczej.
Rozwiązanie opracowane zostało w ramach prac B+R realizowanych w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badan i Rozwoju pt.: „Wysokowydajna podkrytyczna sprężarkowa pompa ciepła o zredukowanej ilości ekologicznego czynnika chłodniczego” (POIR.01.01.01-00-1538/19), którego Liderem jest firma ReBaNo.
Urządzenia zostały zaprojektowane dla sprężarek typu: scroll, rotacyjnych i tłokowych, co umożliwia dobór urządzenia do indywidualnych wymagań i zapotrzebowania użytkownika końcowego.
Zaprojektowane urządzenia mogą być z powodzeniem stosowane do pokrycia obciążenia cieplnego budynków jednorodzinnych jak i obiektów publicznych z tytułu centralnego ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Ponadto naukowcy z Katedry Podstaw Inżynierii i Energetyki opracowali program doborowy, który umożliwia zaprojektowanie urządzenia indywidualnie dla konkretnych wymagań użytkownika końcowego. Z tego też względu urządzenia mogą być dedykowane dla danego budynku lub procesu przemysłowego. Obecnie budowane są jednostki pilotażowe, których parametry eksploatacyjne wyznaczone na etapie projektowym weryfikowane są w warunkach laboratoryjnych.