Dr hab. Adam Ekielski, prof. SGGW z Katedry Inżynierii Produkcji Instytutu Inżynierii Mechanicznej oraz dr Marzena Suchocka z Katedry Architektury Krajobrazu Instytutu Inżynierii Środowiska, za opracowanie innowacyjnych wynalazków zostali nagrodzeni medalami Międzynarodowych Targów iENA Nürnberg 2022.
Podczas uroczystej inauguracji ScienceWeek 2023, odbywającego się do 10 lutego br. w Bibliotece Głównej SGGW, rektor uczelni prof. dr hab. Michał Zasada oraz mgr Andrzej Szmalc, kierownik Biura Projektów Strukturalnych i Transferu Technologii, prezes InnoTech4Life Spółki Celowej SGGW, wręczyli naukowcom uczelni medale, którymi podczas iENA Nürnberg 2022 nagrodzono opracowane przez nich innowacyjne technologie.
Złotym medalem nagrodzono wynalazek Adama Ekielskiego z Katedry Inżynierii Produkcji Instytutu Inżynierii Mechanicznej, Tomasza Żelazińskiego, Macieja Jońskiego i Jessici Palica. Zespół ten opracował technologię produkcj jednorazowych liczników promieniowania UV, w postaci w pełni biodegradowalnych naklejek, które powstają z przetworzenia odpadowej ligniny. Całość dopełnia aplikacja na smartfona pozwalająca w prosty i przystępny sposób odczytać pochłoniętą dawkę promieniowania.
Srebrnym medalem nagrodzono wynalazek Marzeny Suchockiej z Katedry Architektury Krajobrazu Instytutu Inżynierii Środowiska. Pani doktor opracowała innowacyjną, samonawożacą się mieszankę kamienno-glebową, która umożliwia wzrost drzew i krzewów w zabetonowanych strefach europejskich miast.
Targi iENA Nürnberg to targi dla wynalazców, innowacyjnych firm i licencjobiorców z całego świata, które tworzą przestrzeń do prezentacji i marketingu setek wynalazków i ekscytujących pomysłów na produkty. Zakres tematyczny targów obejmuje zagadnienia high-tech, jak również low-tech, a także szeroki zakres dziedzin, od ochrony środowiska, inżynierii mechanicznej i technologii energetycznej po przemysł produktów promocyjnych, IT, elektronikę i technologię medyczną, czy rolnictwo i gospodarstwa domowe. W czasie iENA uczestnicy mogli wziąć udział w wykładach i panelach dyskusyjnych m.in. Seminarium Innowacyjne iENA i Sympozjum iENA START. Oprócz promocji technologii i pomysłów, targi dostarczyły cennych sugestii, wskazówek i ofert dotyczących zakładania, finansowania czy rozwoju firm typu startup i spin-off.
Podczas targów Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego reprezentowali: Andrzej Szmalc, kierownik Biura Projektów Strukturalnych i Transferu Technologii, Prezes InnoTech4Life Spółki Celowej SGGW oraz Judyta Sobczyk, Prokurent i Dyrektor Operacyjny w Innotech4life.