Wizyta Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Marka Brzezińskiego w SGGW

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z oficjalną wizytą przebywał Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Pan Mark Brzeziński. Podczas spotkania Ambasadora z władzami Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego omówiono historyczne związki SGGW z USA oraz dotychczasową współpracę naukową Naszej Alma Mater z amerykańskimi uczelniami.

Jego Ekscelencję Marka Brzezińskiego przywitał Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada. Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Marta Mendel przedstawiła zakres edukacyjnej i naukowej działalności SGGW ze szczególnym uwzględnieniem sukcesów uczelni na polu międzynarodowym.

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce podkreślał w swoich wypowiedziach, że uwielbia spotkania z naukowcami. „Nie jest ważne skąd jesteśmy. Wielka nauka nie zna granic” – mówił Mark Brzeziński.

Po spotkaniu z władzami uczelni J. E. Marka Brzezińskiego spotkał się z polskimi i zagranicznymi studentkami i studentami SGGW – była to doskonała okazja do rozmowy na tematy związane z nauką i nie tylko – Ambasador opowiadał o urzekającej polskiej przyrodzie i swoim psie, który ma profil na Instagramie (Ambassadog Teddy). W rozmowie przewijał się także dużo poważniejszy wątek zaangażowania społeczeństwa naszego kraju w pomoc Ukrainie.

Stany Zjednoczone bardzo doceniają umiejętność Polaków do natychmiastowej mobilizacji aby pomagać innym. Szczególnie cieszy mnie aktywność młodego pokolenia. Polacy przyjęli miliony ukraińskich uchodźców w swoich domach z otwartymi ramionami. To piękny gest, który ukazuje Polskę jako supermocarstwo w dziedzinie humanitaryzmu” – podkreślił Mark Brzeziński.

Kolejnym punktem wizyty Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce w SGGW było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej przed 200-letnim orzechem czarnym (Juglans nigra L.). Drzewo to posadził Julian Ursyn Niemcewicz, wybitny pisarz i polityk, właściciel dóbr, od nazwy których wziął nazwę Ursynów. Według przekazu historycznego Niemcewiczowi sadzonkę orzecha podczas jego podróży po Ameryce w latach 1797-1807 podarował Jerzy Waszyngton, pierwszy Prezydent Stanów Zjednoczonych.

Gdyby zapytać przeciętnego Amerykanina jakich zna Polaków ważnych dla historii Stanów Zjednoczonych, wymienią Tadeusza Kościuszkę i Kazimierza Puławskiego. Natomiast podejrzewam, że Julian Ursyn Niemcewicz nie jest powszechnie znany w Ameryce. A sądzę, że jest to osoba, którą warto w USA upowszechnić. Był osobistym sekretarzem Tadeusza Kościuszki i przyjacielem Jerzego Waszyngtona i Tomasa Jeffersona. Myślę, że to jest jeszcze jeden cel naszej bliższej współpracy, tak aby trzecim Polakiem bliżej znanym Amerykanom był właśnie Julian Ursyn Niemcewicz” – powiedział Rektor SGGW profesor Michał Zasada.

Podczas wizyty Mark Brzeziński oraz Rektor uczelni Michał Zasada na upamiętnienie wizyty w SGGW Ambasadora USA, posadzili w centralnej części kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, w parku przed Aulą Kryształową, gdzie odbywają się najważniejsze uczelniane uroczystości, drzewko Platana Klonolistnego (Platanus × acerifolia Mill).

Na zakończenie pobytu Ambasador USA otrzymał w prezencie owoce z uczelnianych sadów doświadczalnych, sadzonkę jabłoni odmiany Chopin wyhodowanej przez naukowców SGGW, sadzonki Aktinidi (mini kiwi) odmiany Bingo także wyhodowanej w naszej uczelni oraz Mirzan, a także dwa powojniki: Polish Spirit i Jan Paweł II.

Uczelnię podczas oficjalnej wizyty Ambasadora USA w Polsce Marka Brzezińskiego reprezentowali także: Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Tomasz Okruszko, Prorektor ds. Rozwoju prof. dr hab. Kazimierz Tomala, Prorektor ds. Studenckich prof. dr hab. Jarosław Gołębiewski, Kanclerz SGGW dr inż. Władysław W. Skarżyński oraz dr hab. Ewa Zaraś z Katedry Ochrony Środowiska i Dendrologii Instytutu Nauk Ogrodniczych.