Rok 2016 to kolejny sezon wprowadzania do uprawy nowej rośliny owocowej pod nazwą Mini Kiwi. Znaczący udział w tym przedsięwzięciu ma Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie pod kierunkiem dr. hab. Piotra Latochy z Katedry Ochrony Środowiska Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu od wielu lat prowadzone są badania związane z tym owocem, a obecnie realizowane są w ramach projektu NCBiR. W SGGW wyhodowana została odmiana BINGO, która wśród kilku innych odmian została posadzona na wielu plantacjach.
Obecnie Mini Kiwi uprawiane jest w ponad 30 gospodarstwach sadowniczych na terenie całego kraju, jednak największe ich skupienie znajduje się w rejonie Grójecko-Wareckim. W czerwcu, z inicjatywy grupy plantatorów i pracowników SGGW, powołano do życia stowarzyszenie plantatorów Mini Kiwi, którego obecną siedzibą jest SGGW. Stowarzyszenie postanowiło promować ten nowy owoc pod nazwą handlową ACTIWI. Zadaniem stowarzyszenia jest także wspomaganie plantatorów w niełatwej uprawie tej rośliny oraz popularyzacja wśród konsumentów owoców i tworzenie dla nich rynku zbytu.
Od września rozpoczęły się tegoroczne zbiory owoców. Powinny one w części trafić na półki sklepowe niektórych polskich sieci marketów. Niezależnie od naszej produkcji w tym roku pojawią się także owoce pochodzące z importu. Mamy nadzieję, że zwiększona ilość tych owoców na rynku przyczyni się do lepszego ich poznania przez konsumentów i przygotuje ich na większą podaż owoców Mini Kiwi w kolejnych latach.