Historyczna podróż po Ursynowie

Był koniec XVII wieku. Teren obecnego Ursynowa, malowniczo usytuowany na koronie Skarpy Warszawskiej i u jej podnóża, porośnięty zadrzewieniem, zostaje przez Jana III Sobieskiego włączony do dóbr wilanowskich. Kompozycyjnie zamyka od zachodu Barokową Oś Królewską. W 1775 r. jeden z kolejnych właścicieli Wilanowa, książę August Aleksander Czartoryski, wydziela w tym miejscu samodzielną, niewielką rezydencję o powierzchni 19 morgów i 34 prętów kwadratowych i wydzierżawia ją Józefowi Maisonneuve, pułkownikowi wojsk koronnych i szambelanowi królewskiemu. Ten pochodzący z Francji oficer przybył do Polski w 1768 r. W ciągu kilku lat awansował z kapitana na generała majora. Cieszył się też dużą popularnością w kręgach warszawskiej arystokracji między innymi jako utalentowany aktor amator. Faworyzowała go księżna Izabela Lubomirska, córka Augusta A. Czartoryskiego. Maisonneuve to także aktywny działacz masoński. W akcie dzierżawy majątku Czartoryski zobowiązał nowego właściciela do wnoszenia corocznej opłaty w wysokości 250 złotych polskich, ogrodzenia terenu, dbania o kanał i sadzawki, zakazał także prowadzenia propinacji, czyli produkcji i sprzedaży alkoholu. Maisonneuve zagospodarował nową posiadłość i nadał jej nazwę Rozkosz.

Jeśli zainteresowała Państwa ta historia i są Państwo ciekawi dalszego ciągu, zapraszamy w piękną podróż po kartach historii Ursynowa i Pałacu Ursynowskiego. U wejścia do kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego od ulicy Nowoursynowskiej można obejrzeć wystawę historyczną „URSYNÓW HISTORIA MIEJSCA”. Plenerowa ekspozycja została przygotowana z okazji obchodzonego w tym roku przez SGGW 200-lecia tradycji kształcenia rolniczego w Polsce.

Wystawę przygotowała dla Państwa doktor Dorota Sikora z Katedry Sztuki Krajobrazu Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW wspólnie z Anną Hanaką i Maciejem Rymkiewiczem.

Wystawę „URSYNÓW HISTORIA MIEJSCA” można oglądać do końca tego roku.

Zapraszamy serdecznie do kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie