Z okazji 200-lecia Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Wydział Rolnictwa i Biologii organizuje Konferencję Jubileuszową pod patronatem J. M. Rektora SGGW oraz Zjazd Absolwentów. Konferencja odbędzie się w dniu 25 września 2015 roku w Auli Kryształowej uczelni, a spotkanie absolwentów 26 września.
Tematem konferencji będą osiągnięcia i perspektywy nauk rolniczych i biologicznych, które przedstawione zostaną na tle bogatej historii kształcenia rolniczego w Warszawie i w Polsce. Utytułowani pracownicy wydziału opowiedzą o ważnych dokonaniach w zakresie agronomii i biologii stosowanej, które ukształtowały mocną pozycję SGGW wśród uczelni polskich. Dzień dzisiejszy i nowoczesne spojrzenie na przyrodnicze badania eksperymentalne zaprezentuje najmłodsze pokolenie naukowców z SGGW w Warszawie.
Obecność na konferencji potwierdziło wielu znakomitych gości, referaty przedstawią uznani profesorowie: prof. dr hab. Andrzej Jerzmanowski (UW), prof. dr hab. Jan Kuś (JUNG Puławy), prof. dr hab. Jacek Oleksyn (PAN Kórnik), dr hab. Krzysztof Pawłowski (SGGW). Spodziewani są także przedstawiciele większości uczelni biologicznych, przyrodniczych i rolniczych oraz instytutów naukowych.
Konferencja rozpocznie się o godzinie 10:00, a zakończy o 15:20.
Natomiast w sobotę 26 września w Auli Kryształowej SGGW odbędzie się Zjazd Absolwentów Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW. Okazją do Zjazdu, jest zbliżająca się 200-letnia rocznica wyższego kształcenia rolniczego na ziemiach polskich. Dnia 23.09.1816 roku car rosyjski wydał ukaz powołujący Instytut Agronomiczny w Marymoncie, uważany za prekursora wyższych szkół rolniczych w Polsce.
Celem Zjazdu jest przypomnienie faktów i ludzi, którzy byli pracownikami, studentami i absolwentami Instytutu Agronomicznego, Wydziału Rolniczego i obecnie Wydziału Rolnictwa i Biologii oraz ich wkładu w rozwój Uczelni, Narodu i Kraju. Chcemy przypomnieć młodszym pokoleniom, że w Powstaniu 1863 roku Karol Majewski - absolwent Instytutu Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa, następcy Instytutu Agronomicznego, przez 3 miesiące był dyktatorem Powstania. Wszyscy studenci w liczbie 400 poszli do Powstania i włożyli największy wkład w wysiłek zbrojny w porównaniu ze studentami innych Uczelni. W okresie walk o granice Polski, w latach dwudziestych, 33% studentów SGGW uzyskało najwyższe bojowe odznaczenia Virtuti Militari i Krzyża Walecznych.
Zdajemy sobie sprawę, że historia może być jedynie fundamentem w kształtowaniu postaw studentów i przewagi konkurencyjnej naszej Uczelni. Obecnie wraz ze zwiększającą się konkurencją o studentów, zasoby i reputację, teraźniejszość w postaci badań naukowych, nowoczesnej dydaktyki będzie odgrywać decydująca rolę w rozwoju Wydziału Rolnictwa i Biologii. Chcemy o tym dyskutować z absolwentami, między innymi z dr Czesławem Siekierskim, eurodeputowanym, przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Michaelem Horsch, założycielem firmy i Prezesem Zarządu firmy Horsch Maschinen GmbH.
Patroni medialni:
POLSKIE RADIO S. A.
TELEWIZJA POLSKA S. A.