Efektywne wykorzystanie drewna topoli i modrzewia

W ramach programu LIDER finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na Wydziale Technologii Drewna SGGW w Warszawie pod kierownictwem dr. inż. Piotra Boruszewskiego prowadzony jest projekt obejmujący zbadanie możliwości wykorzystania drewna topoli i modrzewia, pochodzącego z plantacji drzew szybko rosnących, jako surowca w produkcji płyt drewnopochodnych (wiórowych i MDF), dla przemysłu meblarskiego.

Realizacja projektu umożliwi opracowanie warunków technologicznych pozwalających na wprowadzenie „nowych” surowców do wytwarzania płyt. Wykorzystanie drewna pochodzącego z plantacji drzew szybko rosnących wpłynąć może na ograniczenie deficytu surowcowego dla przemysłu tworzyw drzewnych (rocznie szacownego w Polsce na ok. 20%), w konsekwencji na redukcję kosztochłonności procesów technologicznych w aspekcie cen surowca i jego przerobu, co będzie miało wymierny efekt finansowy i ekologiczny. Ponadto zmiany w dotychczasowej strukturze surowcowej w technologii płyt wiórowych i MDF, poprzez zastosowanie nowych surowców (drewno plantacyjne drzew szybko rosnących), skutkować mogą wprowadzeniem na rynek materiałów o polepszonych właściwościach fizycznych i mechanicznych. Kolejnym, pozytywnym aspektem realizacji projektu, wynikającym pośrednio z zagospodarowania drewna z plantacji, będzie możliwość aktywizacji rolnictwa, poprzez motywowanie do zakładania plantacji drzew szybko rosnących na gruntach porolnych, odłogowanych oraz takich, na których inne uprawy z różnych względów nie mogą być prowadzone. Opracowanie technologii wytwarzania płyt wiórowych i MDF z drewna drzew szybko rosnących pozwoli również zmniejszyć uzależnienie od drewna z lasu i przyczyni się do utrzymania wielofunkcyjności Lasów Państwowych. Zaproponowana koncepcja zaadoptowania drewna z plantacji drzew szybko rosnących ma duże znaczenie naukowe oraz utylitarne, bowiem bezpośrednio przełoży się na utrzymanie wysokiej konkurencyjności dynamicznie rozwijającej się gałęzi przemysłu, którą stanowi drzewnictwo.